• Вы находитесь здесь:

 • Головна
 • Навчально-виховна робота

/Files/images/Україна !.jpg/Files/images/134...jpg/Files/images/image ццц.jpg

Заступник директора з навчально-виховної роботи

Погано коли привелегій одному богато, а останні будуть останніми, так не буде!!!

/Files/images/Microsoft Word - Doc1 - копия.jpg

Дейнека Віктор Олексійович

спеціаліст вищої категорії,

звання "Вчитель методист"

(0629) 40-20-56

ТРИ ЗАПОВІДІ УЧИТЕЛЯ

Що перша заповідь учителя – любити!
Це, перш за все, життя,
Бо в ньому жити:
Посіяти, плекати і радіти;
І знати, що добро росте,
Що вклав ти частку серця
В це створіння
І мудрість й душу,
Тільки май терпіння,
Бо довго проростає те зерно,
Воно ж бо вічне,
В терніях воно.
А друга заповідь учителя – любити!
З натхненням діяти, творити,
Шукати і знаходить сходи,
І підійматись до зірок,
А кожним кроком є урок.
Ще й третя заповідь учителя – любити!
З своєю совістю дружити,
Щоб час пройшов
Й лови себе на слові:
Дорога вчителя вся виткана з любові!

Сертифікація вчителів: МОН представило на громадське обговорення проект положення

У Міністерстві освіти і науки України оголосили про завершення роботи над розробкою проекту постанови Кабміну «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників». Положення має врегулювати процедуру оцінювання професійних компете.

Нагадаємо, що сертифікація вчителів передбачатиме незалежне тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи. Відповідатиме за все Державна служба оцінювання якості освіти.нтностей педпрацівників.

Наразі відомо, що сертифікація здійснюватиметься на добровільних засадах. Основною метою є підвищення престижності педагогічної праці та заохочення вчителів до подальшого професійного та особистісного зростання. Зверніть увагу на приємний бонус: у разі успішного проходження сертифікації вчителі отримають доплату до посадового окладу в розмірі 20%. Також сертифікація зараховується як проходження атестації.

/Files/images/283.jpgПоговоримо про булінг як явище, а також про те, як йому запобігти та протидіяти.

Булінг має системний характер та реалізується, зазвичай, у стабільному колективі. Традиційно цькування пов’язують саме зі школою. Усі різні, завжди можна знайти привід образити дитину, в середовищі однолітків така ситуація вірогідніша, бо однокласники краще за інших знають про «больові точки» один одного.

Не булінгу стало більше – змінюється наше ставлення до нього. Раніше булінг вважали нормою, і таким словом його ніхто не називав. Можливо, вчителі та адміністрація шкіл не завжди бачать чи хочуть бачити булінг, бо десь це вважають не питанням школи, десь вчителі самі стикалися з такими проблемами, коли були дітьми, а у більшості випадків не має знань, як діяти у такій ситуації.

Ми змінюємося як нація, еволюціонують наші цінності, й у цій системі булінг перестає бути нормою. Учні та їхні батьки все більше розуміють, що таке булінг і що деякі ситуації насправді не є нормою.

Страждати від булінгу може будь-хто, а особливо – ті діти, які менш впевнені у собі, які не відчувають підтримки родини або взагалі страждають від насильства вдома та думають, що є недостатньо хорошими. Тому надзвичайно важливо підготуватися до інклюзії у школі. І тут провідну роль мають відігравати вчитель, асистент учителя та їхня робота з батьками. Адже інколи джерело булінгу – батьки, які налаштовують дітей проти когось із однокласників. У випадку з дітьми з інвалідністю нерозуміння батьками принципів інклюзії може призвести до булінгу.

Так само й ініціатором булінгу може бути будь-хто, але особливо – діти, які вдома страждають від фізичного чи психологічного насильства, а потім або копіюють таку модель поведінки, або ж прагнуть відігратися на комусь у школі. Також у зоні ризику діти, які не відчувають меж та вважають, що їм усе дозволено.

Взагалі ж булінг починається з дрібниць: йшла дитина та навмисно скинула з парти товариша підручники, а вчитель та однокласники промовчали. Діти розуміють, що така поведінка у цьому середовищі прийнятна, та дозволяють собі рухатися далі: від психологічного до фізичного насильства, коли ми вже бачимо навіть не булінг, а каліцтво дітей у школах.

На сайті UNICEF ви знайдете детальний опис проявів булінгу, за яким можна визначити, чи не стала дитина жертвою цькування або чи не є вона сама ініціатором таких дій. Зверніть увагу, що все частіше дитина стикається з кібербулінгом, який не залишає її у спокої навіть удома та у вихідні. Тому корисно придивитися до такої інформації на сторінках дитини у соціальних мережах:

 • що вона пише;
 • які коментарі можна знайти під її постами;
 • на які групи підписана;
 • що лайкає та які коментарі залишає під постами однокласників.

Такий фоновий моніторинг може бути корисним, але бажано, щоб сторінка дитини у соцмережі взагалі була закрита від незнайомців. У такій ситуації важливо не втратити довіру дитини, зробити так, щоб у неї не склалося враження, що ви за нею стежите.

Тому важливо, щоб дитина завжди відчувала підтримку рідних та мала з ними довірливі відносини, інакше є ризик того, що батьки дізнаються про проблему лише тоді, коли ситуація стане критичною.

Булінг дуже часто зароджується у родині. Діти приходять до школи, вже маючи модель поведінки з родини, та взаємодіють з іншими дітьми. Тож булінг можуть спричинити різні ситуації: насильство вдома (навіть якщо дитина – свідок), відчуття безкарності, хибні цінності, закладені батьками, постійний стрес. Навіть для дорослих ситуація в країні - АТО та війна - стали непростим психологічним випробуванням, що вже говорити про дітей.

Чи можна зупинити булінг? Так, але для цього треба навчитися поважати та цінувати себе й інших. Зрозуміти, що оточуючі мають повне право не бути схожими на нас. Адже часто хто виступає у ролі нападника? Той, хто не має 100 % впевненості у собі, той, кому найбільше потрібна допомога. З практичної точки зору для покращення ситуації необхідні не лише зміни у законодавстві, але і багато роз’яснювальної роботи для всіх: учителів, дітей, навіть батьків та адміністрації шкіл. Це має бути цілісна система навчання, де кожен розуміє, як діяти, як не допустити кризової ситуації та як впоратися зі своїми емоціями. Дуже часто країни не лише запроваджують анти-булінгове навчання в школі, але й імплементують види навчання, спрямовані на розвиток емоційного інтелекту та софт-скілз.

На жаль, існують випадки, коли вчитель булить дітей або ж навпаки – діти булять учителя. Ми часто говоримо про жертв та агресорів, але забуваємо про спостерігачів. Без них у ініціатора не буде мотивації, адже йому необхідна аудиторія. Тому для припинення такої поведінки необхідно залучати і спостерігачів.

Не варто виключати роль школи – діти проводять там багато часу і бачать припустимі та неприпустимі моделі поведінки. Тому важливо, щоб школа мала позицію «у нас булінг неприпустимий», а не «у нас такого ніколи не було, то діти просто граються.

Зараз Міністерство освіти та науки створює онлайн-курс для вчителів, який дасть відповіді на запитання: як не допустити булінг та що робити, якщо він вже стався. Також йде робота над формуванням стандартів оцінювання шкіл, один з них – «Безпечна школа», у якому також приділяється увага превенції булінгу. Це лише початок шляху, адже для змін ментальності необхідні час та зусилля.

Може здаватися, що булінг – проблема суспільства агресивного, яке знаходиться в умовах виживання. Втім статистика розвинених країн свідчить про те, що і там ця проблема є дуже актуальною. Про це говорять і численні фільми та серіали, де тією чи іншою мірою торкаються цього питання – «Велика маленька брехня», «13 причин чому» тощо.

Ідеального світу не існує, але ми можемо покращити наш. Насамперед ми не можемо бути байдужими, а недопущення булінгу в школі має стати нормою. І до цього ми вже рухаємося. Вчителі, адміністрація шкіл, діти та їхні батьки повинні зрозуміти, що таке булінг, які він має стадії розвитку, як на нього реагувати та як допомогти дітям, що опинилися у складній ситуації. Завдяки цим діям нам поступово вдасться виростити покоління дітей, яких не цькували у школі. Це будуть уже інші люди.

Автор статті Анастасія Дьякова, національний експерт із захисту дітей від насильства Уповноваженого Президента України з прав дитини

Добірка змістовних мультфільмів про події з життя тих, хто відрізняється від більшості у спільноті, їхній емоційний стан та способи вирішення конфліктних ситуацій.

Чому одні нетерпимі до інших? Чому той, хто відрізняється від оточуючих, частіше залишається на самоті та стає об'єктом насмішок, а іноді – й проявів колективного цькування? В українському суспільстві зараз багато говорять про толерантність. Водночас найпоширенішими проблемами у колективах є булінг та мобінг. Чи можна запобігти виникненню цих явищ?

За даними численних досліджень, на вміння знаходити спільну мову з оточуючими впливає розвинутість емоційного інтелекту і, зокрема, емпатії – здатності розуміти емоційні стани іншої людини, бачити світ «її очима» та скеровувати власну поведінку відповідно до цього.

Розвиток цих навичок дозволить навчити школярів більш терпимо ставитись один до одного та попередити виникнення булінгу. Як саме можна розвинути ці здібності? Допоможуть у цьому спеціальні вправи та перегляд відповідних тематичних мультфільмів з обов'язковим сумісним обговоренням.

Мультфільм «Жив собі чорний кіт»

Мультфільм про те, як живеться чорному коту. Через людські забобони з ним ніхто не спілкується, тому він опинився у повній ізоляції. Всьому причина – чорний колір його шерсті.

Що відчуває кошеня, наскільки йому сумно і самотньо? Про це ніхто навіть не замислюється. Щоб не мати клопіту, всі його намагаються обійти десятою дорогою. Однак варто котові забруднитися у білу фарбу – ставлення до нього вмить змінюється.

Анімацію створено на студії «Укранімафільм» у 2006 році, режисер – Юрій Марченко.

Перегляньте цей мультфільм з учнями та проаналізуйте, чи справедливе було ставлення інших до кошеняти? Чи розумно будувати відносини з оточуючими, ґрунтуючись на їхніх вроджених особливостях чи зовнішності?

Мультфільм «Про пташок»

Історія про зграю горобчиків, які спілкуються між собою, сидячи на дротах. До них прилетіла доброзичлива чуднувата пташка, зовсім не схожа на них, тому горобці не прийняли її до гурту, хоча вона цього хотіла.

Щоб позбутися настирної гості, спільнота горобців спочатку її ігнорує. Потім закльовує, намагаючися зігнати зі спільного дроту, не розуміючи, які саме наслідки це може мати для них самих.

Анімацію створено компанією Pixar у 2000 році. У 2002 році мультфільм було відзначено премією «Оскар» у номінації «Найкращий анімаційний короткометражний фільм».

Цей мультфільм демонструє, що будь-які конфлікти впливають на кожного, незалежно від того, гурт це чи одна особа.

Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»

Це історія про їжачка на ім'я Генріх, який уперше прийшов до нового класу. Він би з радістю подружився з однолітками, однак спілкуватися і гратися йому заважають колючки, через які він і сам страждає.

Минає час, і напередодні Різдва Генріх помічає, що однолітки шепочуться і сміються за його спиною. Коли засмучений їжачок виходить на шкільне подвір'я, його чекає несподіванка – подарунок від однокласників, завдяки якому вони зможуть дружити і гратися!

Анімацію створено у 2018 році австрійською компанією Jung von Matt/DONAU на замовлення Erste Group.

Подивіться цей зворушливий мультфільм з учнями та поясніть, що абсолютно з кожним можна знайти спільну мову, якими різними, на перший погляд, ви б не були.

Мультфільм «Курка, яка несла всяку всячину»

Це історія про курку, яка мріяла про діточок, і одного разу вона знесла 7 яєць, з яких вилупилося 6 курчаток і один… маленький екскаваторчик.

На відміну від чорного кота, не зважаючи на те, що екскаваторчик був не такий, як курчата, батьки його любили і ставились до нього, як і до інших.

Анімацію створено на студії «Укранімафільм» у 2006 році, режисер – Марія Медвідь.

Перегляньте цей мультфільм разом зі школярами. Поясніть учням, що всі люди різні, однак кожному важливо відчувати себе частиною чогось більшого, ніж він є сам – членом родини, частиною певної спільноти тощо. Однак варто пам'ятати, що відчути себе насправді щасливим можна лише серед тих, хто дійсно схожий на тебе – за вподобаннями чи світосприйняттям.

Мультфільм-казка «Гидке каченя»

«Гидке каченя» – всесвітньо відома казка данського письменника Ганса Крістіана Андерсена. Вперше вона була опублікована у 1843 році.

Це історія про маленьке лебеденя, яке з незрозумілих причин потрапило до родини качок. Тільки-но вилупившись із яйця, воно отримало прізвисько Гидке каченя за свою непоказну зовнішність, відмінну від «родичів».

Відеоверсію казки створено командою українського проекту «Світ казок» у 2016 році.

Ця казка допоможе пояснити учням молодшого шкільного віку те, що за непоказною зовнішністю насправді може ховатися яскрава непересічна особистість.

Також можна переглянути мультфільм за мотивами цієї казки, створений студією Walt Disney ще у 1938 році.

Кожний прагне, щоб його розуміли і любили таким, який він є! Однак у шкільному, і навіть у колективі дорослих, люди поєднуються за певними об'єднуювальними принципами. Тому, якщо у цій спільноті є хтось, хто відрізняється від інших, він часто опиняється на самоті. Однак чи є це приводом для його цькування?

Навчіть своїх учнів знаходити спільну мову з кожним та бачити в оточуючих найкращі риси характеру, не оцінюючи інших виключно за зовнішністю. Це допоможе із вашого класу зробити справжній колектив та попередити одну із головних проблем у спілкуванні підлітків – булінг.

Інтернет-конференція: Сучасні освітні тенденції: медіаграмотність та критичне мислення

НАВИЧКИ ХХІ СТОЛІТТЯ

«У ХХІ столітті неграмотні не ті, хто не вміє читати і писати, а ті, хто не вміє вчитися, а ще - забувати те, чого навчився, й перевчатися», - стверджує Елвін Тоффлер, американський соціолог та футуролог, один із авторів концепції постіндустріального суспільства.

На початку ХХІ сторіччя понад 200 організацій та провідних компаній світу запропонували перелік навичок, які знадобляться молодим людям, щоб бути успішними в житті в ХХІ сторіччі. Цей перелік отримав назву «Навички 21 сторіччя».

Наша школа-інтернат прагне сформувати ці навички у своїх учнів, адже вони необхідні для успіху в умовах сучасного глобалізованого інформаційного світу.


Навчальні та інноваційні навички

· творчість і інноваційність;

· критичне мислення і вміння вирішувати проблеми;

· комунікативні навички та навички співробітництва.

Вміння працювати з інформацією, медіа та комп’ютерні навички

· інформаційна грамотність;

· медіаграмотність;

· IКT-грамотність (грамотність у галузі інформаційно-комунікаційних технологій).

Життєві та кар’єрні навички

· гнучкість та пристосовуваність;

· ініціатива та самоспрямованість;

· соціальні навички та навички, пов’язані зі співіснуванням різних культур;

· продуктивність та вміння з’ясовувати та враховувати кількісні показники;

· лідерство та відповідальність.


Раніше, коли більшість людей працювали на виробництві, основними необхідними навичками були знання ринку, гарна взаємодія з іншими, вміння багато працювати та бути професіоналом — ефективним, старанним, чесним і справедливим. Зараз учні також потребують цих навичок, але для того, щоб працювати в інформаційну епоху, учні також мають вміти критично мислити, творчо вирішувати проблеми, зрозуміло пояснювати свою думку, засвоювати мінливі технології та орієнтуватись у стрімкому інформаційному потоці. Швидкі зміни в нашому світі вимагають від учнів бути гнучкими, брати на себе ініціативу та бути лідерами, а також створювати щось нове та корисне.

Методичні рекомендації щодо викладання в початковій школі у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання української мови у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання української літератури у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання української мови в закладах загальної середньої освіти з навчанням мовами національних меншин у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання зарубіжної література у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання мови та літератури в закладах загальної середньої освіти із навчанням або вивченням мов національних меншин у 2018/2019 н.р.

Методичні рекомендації щодо викладання іноземних мов у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання історії у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання правознавства у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання громадянської освіти (рівень стандарту) у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання курсів морально-духовного спрямування у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання економіки у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання освітньої галузі «Природознавство» у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання біології та екології у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання географії у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання фізики та астрономії у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання хімії у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання математики у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання інформатики у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання захисту Вітчизни у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання фізичної культури у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання трудового навчання (технології) та креслення у 2018/2019 навчальному році

Методичні рекомендації щодо викладання предметів художньо-естетичного циклу у 2018/2019 навчальному році

2018-2019 навчальний рік

Освітні програми

Наказ МОН України від 21.03.2018 № 268 "Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для 1-2-х класів закладів загальної середньої освіти"

Наказ МОН України від 20.04.2018 № 405 "Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня"

Наказ МОН України від 20.04.2018 № 406 "Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня"

Наказ МОН України від 20.04.2018 № 407 "Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти І ступеня"

Наказ МОН України від 20.04.2018 № 408 "Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня"

Ведення журналів

Наказ МОН України від 08.04.2015 № 412 "Про затвердження Інструкції щодо заповнення Класного журналу для 1-4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів"

Наказ МОН України від 03.06.2008 № 496 "Про затвердження Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів"

Методичні рекомендації

Лист МОН України від 03.07.2018 № 1/9-415 "Щодо вивчення у закладах загальної середньої освіти навчальних предметів у 2018/2019 навчальному році"

Лист МОН України від 13.06.2018 № 1/9-386 "Щодо особливостей організації діяльності закладів дошкільної освіти в 2018/2019 навчальному році"

Освітня програма ЗДО. Вимоги та методика розроблення

Освітня програма ЗЗСО. Вимоги та методика розроблення

Методичні рекомендації до проведення Першого уроку в 2018-2019 н.р.

ТИПОВІ ОСВІТНІ ПРОГРАМИ ДЛЯ 2-9 КЛАСІВ 2018/2019 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

/Files/images/UROK.jpgМОН України пропонує присвятити перший урок у новому навчальному році річниці незалежності країни.

До першого уроку в 2018/2019 навчальному році початкова школа (1-4 класи) (Мультфільми телеканалу ПЛЮСПЛЮС «Це наше і це твоє»)

РЕКОМЕНДОВАНІ ТЕМИ ПЕРШОГО УРОКУ 2018/2019

Обираючи ту чи іншу тему, вчителі повинні:
 • орієнтуватись на вік школяра;
 • враховувати актуальність проблематики.
Так, для початкових — 1-4-х класів, доречними стануть такі теми:
 • Діти об'єднують Україну”;
 • “Я люблю свою країну”;
 • “Добре тим, хто вміє дружити”;
 • “Краса людини — її доброта”.
Учням 5-9-х класів можна запропонувати більш серйозні теми, що стосується політики країни, важливих екологічних чи інтеграційних процесів, наприклад:
 • “Наші земляки — герої Революції Гідності”;
 • “Хочемо, щоб усі жили в мирі”;
 • “Розкажемо Європі про себе”;
 • “Українці серед інших європейських націй”;
 • “Добрототворення — наша мета”;
 • “Повага до європейських цінностей”;
 • “Історія нескорених” тощо.

Приклади відео до першого уроку
undefinedundefined
EdEra Books — соціальний проект інтерактивної освітньої літератури.
/Files/images/anticorruption-lesson.jpg

АНТИКОРУПЦІЙНИЙ УРОК

Короткий навчальний посібник «Антикорупційний урок» є збіркою матеріалів, які можуть бути корисні вчителям для проведення відповідного уроку у старших класах середньої школи до Міжнародного дня боротьби з корупцією. Цей день відзначається 9 грудня у всьому світі, згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН.

Антикорупційний урок підготовлено програмою розвитку ООН в Україні та проектом EdEra. Для проведення уроку створено сценарій, додаткові відеоматеріали та презентації. Якщо вас цікавить опис усіх матеріалів, перейдіть за посиланням: ed-era.com/anticorr

Фізкультхвилинки
undefined"Райдуга"
undefined"То не є проблема"
undefined"Весела"
undefined"Танок маленьких каченят"
undefined"Кошенята"
undefined"Україно, ми твоя надія"
undefined"Кращі друзі"undefined"Я не можу зрозуміти"undefined"Гімнастика для очей на український мотив"
undefined"Зарядка для очей Бджілки трудівниці"undefined"Зарядка для очей Квіткова галявина"undefined"Гімнастика для очей Лунтик і його друзі"
undefined"Гопачок"undefined"Бджілка"undefined"Сонечко"

========================================================

Нормативно - правові документи

Конституція України

Закон України “Про освіту”

Закон України “Про загальну середню освіту”

Закон України “Про національну програму інформатизації”

Національна доктрина розвитку освіти України

Національна стратегія розвитку освіти в Україні на період до 2021 року

Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти ( 2004 р.)

Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти ( 2011 р.)

Державний стандарт початкової середньої освіти ( 2011 р.)

Указ Президента України від 04.07.05 № 1013/2005 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні»

Державна національна програма «Освіта. Україна XXI століття»

Державна програма "Вчитель"

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 344/2013 "Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року"

========================================================

Документи, що нормують навчально-виховний процес

Інструктивно-методичний лист МОНУ від 02.06.03 №119-247

Наказ МОНУ «Про запровадження 12-бальної шкали оцінювання навчальних досягнень учніву системі загальної середньої освіти» від 04.09.2000 № 428/48

Наказ МОНУ «Про затвердження критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти» від 05.05.08 № 371

Методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу у загальноосвітніх навчальних закладах і вивчення базових дисциплін в основній школі(лист МОН України № 1/9-343 від 01.07.2014).

Лист Міністерства № 1/9-368 від 24.05.2013 "Про організацію навчально-виховного процесу у 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладів і вивчення базових дисциплін в основній школі"

Інструкція з ведення класного журналу учнів 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів

Наказ МОН України від 04.08.2014 № 895 "Про зміни до навчальних програм для загальноосвітніх навчальних закладів".

Наказ МОНУ «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти» від 21.08.13 № 1222

Наказ МОНУ «Про затвердження Інструкції щодо заповнення Класного журналу для 1-4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів» від 08.04.15 № 412

Наказ МОН України від 29.05.2015 № 584 «Про затвердження змін до навчальних програм для 1-3-х класів загальноосвітніх навчальних закладів»

Наказ Міністерства № 1495 від 22.12.2014 «Про затвердження змін до навчальних програм для 4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів»

========================================================

========================================================

Державні стандарти

Навчальні плани

Викладання навчальних предметів

Початкова школа

Основна, старша школа

Ведення документації

Навчальні кабінети

Виховний процес

Орієнтовні вимоги до контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи (наказ МОН України від 19.08.2016 року №1009)

Проект Міністерства освіти і науки України для обговорення "Нова школа: простір нових можливостей". Завантажити проект
===============================================================

Організація навчально-виховного процесу 2017/2018 н.р.

Методичні рекомендації на 2017-2018 н.р. Лист МОН України 09.08.2017 №1/9-436 "Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у загальноосвітніх навчальних закладах у 2017/2018 н.р."

Лист МОН № 1/9-315 від 07.06.17 року Про структуру 2017/2018 навчального року та навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів.

НАКАЗ № 841 від 13 червня 2017 року Про проведення Всеукраїнських учнівських Інтернет-олімпіад з математики, фізики, хімії, біології, географії, економіки, інформатики, інформаційних технологій у 2017/2018 навчальному році

НАКАЗ № 784 від 01 червня 2017 року Про затвердження Додаткових заходів щодо формування мовних компетентностей учнів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням мовами національних меншин на 2017-2021 роки

НАКАЗ № 669 від 04 травня 2017 року Про затвердження переліку підручників для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету в 2017 році

НАКАЗ № 417 від 20 березня 2017 року Про надання підручникам грифа «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України»

НАКАЗ № 804 від 07 червня 2017 року Про оновлені навчальні програми для учнів 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів

Лист МОН від 17.08.2017 № 1/11-8269 “Про переліки навчальної літератури, рекомендованої Міністерством освіти і науки України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах”

Закон України «Про освіту» 05.09.2017 № 2145-VIIIЗакон України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145-VIIII.
Постанова КМУ від 9 серпня 2017 р. № 588Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах» від 9 серпня 2017 р. № 588.
Зміни до Закону України «Про освіту»Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг» від 23 травня 2017 року № 2053-VIII.
Навчальні програми
БІОЛОГІЯ. Навчальна програма для 6-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017ІНОЗЕМНІ МОВИ. Навчальна програма для 5-9-х класів 12.06.2017ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Навчальна програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017
ОСНОВИ ЗДОРОВ’Я. Програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017ПРИРОДОЗНАВСТВО. Програма для 5-го класу ЗНЗ 12.06.2017ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА. Навчальна програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017
УКРАЇНСЬКА МОВА. Програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017ХІМІЯ. Програма для 7-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017МИСТЕЦТВО. Програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017
ІНФОРМАТИКА. Програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА. Програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017МАТЕМАТИКА. Програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017
ГЕОГРАФІЯ. Програма для 6-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017ТРУДОВЕ НАВЧАННЯ. Програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА. Програма для 5-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017
ФIЗИКА. Навчальна програма для 7-9-х класів ЗНЗ 12.06.2017Навчальні програми для початкової школи (1-4 класи) 11.08.2016Навчальні програми для основної школи (5-9 класи, новий стандарт) 14.07.2014
Навчальні програми для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів із
навчанням мовами
національних меншин (новий
стандарт) 13.07.2014
Навчальні програми для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів 11.09.2012Навчальні програми для 8-9 класів з поглибленим вивченням окремих предметів 11.09.2012

Навчальні програми 5-9 клас 2017-2018/Files/images/ukr.jpg

КЛЮЧОВІ ЗМІНИ В ОНОВЛЕНИХ НАВЧАЛЬНИХ ПРОГРАМАХ 5-9 КЛАСІВ за результатами обговорення на платформі EdEra та на предметних робочих групах На виконання Наказів Міністерства освіти і науки України № 52 від 13 січня 2017 р. № 201 від 10 лютого 2017 р.Учителям біологіїБІОЛОГІЯ 6–9 класи Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Лист МОН України 09.08.2017 №1/9-436 "Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у загальноосвітніх навчальних закладах у 2017-2018 н.р." (біологія)

Учителям географії

ГЕОГРАФІЯ 6-9 класи Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям хімії

ХІМІЯ 7–9 класи Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям природознавства

ПРИРОДОЗНАВСТВО 5 клас Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям української мови та літератури

Українська мова 59 класи Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Українська література 5–9 класи Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям історії, правознавства

Історія України. Всесвітня історія 5–9 класи НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Навчальна програма з основ правознавства для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів

Учителям математики

МАТЕМАТИКА 5–9 класи Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям фізики

ФIЗИКА 7–9 класи Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям інформатики

ІНФОРМАТИКА 59 класи Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям іноземних мов

Іноземні мови 5–9 класи Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям зарубіжної літератури

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 59 класи Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям мистецтва

МИСТЕЦТВО 5– 9 класи Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям трудового навчання

Трудове навчання 5–9 класиПрограма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям основ здоров'я

Основи здоров'я 5 –9 класи Програма для загальноосвітніх навчальних закладів

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

Учителям фізичної культури

Фізична культура Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 5–9 класи

Програма затверджена Наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804

/Files/images/Rysunok1-2.png
Перший урок в 2017-2018 навчальному році
Орієнтовні теми для проведення Першого уроку в 2017/2018 навчальному році

“Європа – наш цивілізаційний вибір”


“Щоб історію пізнати треба інтеграл нам взяти”
(матеріали з математики, історії, географії, літератури
для проведення інтегрованого Першого уроку)


“Україна на карті Європи”
(розробки уроків та позакласних заходів
для проведення Першого уроку в 2017/2018 навчальному році)


Використання електронного контенту
при моделюванні Першого уроку в 2017/2018 навчальному році

=====================================================================

Золоті правила педагога

Головне покликання педагога - виховання всебічно розвиненої особистості, тому у процесі навчання та виховання педагог повинен керуватись певними правилами, які у процесі всієї педагогічної праці повинні стати його звичками, а згодом й принципами і пріоритетами.
1. Прийшов у навчальний заклад— зроби розумне й шляхетне лице.
2. Щоразу, коли хочеться командувати дітьми, згадайте своє ди­тинство й про всякий випадок з'їжте морозиво.
3. Гроші й педагогіка — речі мало сумісні.
4. Нехай усі манекенниці світу, побачивши твою посмішку, подадуть у відставку.
5. Не заходь у душу до дітей, якщо тебе про це не просили.
6. Йти на урок треба з радістю, виходити - з приємною втомою.
7. Жартуй доти, доки не навчишся.
8. Пам'ятай: поганий лікар може забрати життя, поганий учитель — спопелити душу.
9. Приходити на урок треба настільки підготовленим, щоб знати точ­но: для чого прийшов, куди прийшов, що будеш робити і чи буде від цього добре і тобі і учням.
10. Щоразу, коли хочеться нагрубити кому-небудь, рахуй до мільйона!
11. Намагайся їсти й висипатися щодня.
12. Люби свою адміністрацію так само, як і вона тебе, і ти проживеш довге й щасливе педагогічне життя.
13. Ніколи не чекай похвали, але завжди намагайся її заслужити.
14. Люби кого-небудь, крім школи, і тоді в тебе буде все в порядку.
15. Якщо до тебе прийшли на урок, згадай, що ти — артист, ти — най­кращий педагог, ти — найщасливіша людина.
16. Говори батькам завжди найкращу правду про учнів, яку ти знаєш.
17. Пишайся своїми помилками, і тоді в тебе їх буде з кожним роком усе менше.
18. Вищим проявом педагогічної успішності є усмішки на обличчях учнів.
19. Якщо ти вмієш звичайний факт подати як відкриття й домогтися подиву й захоплення учнів, то можеш вважати, що половину справи ти вже зробив.
20. Пам'ятай: гарні педагоги живуть довго і майже ніколи не хворіють.
21. Віддай навчальному закладу все життя, а, вийшовши з його стін , почни нове.
22. Постарайся завжди бути здоровим.
23. Одягайся так, щоб ніхто не сказав тобі вслід: «Ось це була учитель­ка!».
24. Не спи на уроці — поганий приклад - заразливий.
25. Під час опитування зобрази на обличчі граничний інтерес.
26. Пам'ятай: якщо твій голос стає загрозливо хрипким, або занадто голосним, значить, ти робиш щось не те.
27. Добре, якщо пізнього вечора, коли ти згадаєш своїх учнів, облич­чя твоє осяє усмішка.
ЗОЛОТЫЕ ПРАВИЛА ПЕДАГОГА

1. Пришел в школу - сделай умное и благородное лицо.

2. Каждый раз, когда тебе хочется командовать детьми, вспомни свое детство и на всякий случай съешь мороженое.

3. Деньги и педагогика малосовместимы.

4. Пусть все манекенщицы мира, увидев твою улыбку, подадут в отставку.

5. Не заходи в душу к детям, если тебя об этом не просили.

6. Иди на урок с радостью, выходи с урока с приятной усталостью.

7. Шути до тех пор, пока не научишься.

8. Помни: плохой врач может забрать жизнь, плохой учитель - испепелить ДУШУ-

9. Приходить на урок следует на столько подготовленным, чтобы знать точно: для чего пришел, куда пришел, что будешь делать и будет ли от этого хорошо.

10. Каждый раз, когда хочется нагрубить кому-нибудь, считай до миллиона.

11. Старайся кушать каждый день.

12. Люби свою администрацию так же, как и она тебя, и ты проживешь долгую и счастливую педагогическую жизнь.

13. Никогда не жди похвалы, а старайся сразу же выяснить, как с ней обстоят дела.

14. Люби кого-нибудь помимо школы, и тогда у тебя будет все в порядке.

15. Если к тебе Пришли на урок, вспомни, что ты артист, ты лучший педагог страны, ты самый счастливый человек.

16. Говори родителям всегда самую лучшую правду, которую ты знаешь.

17. Гордись своими ошибками, и тогда у тебя их будет с каждым годом все меньше.

18. Высшим проявлением педагогической успешности является улыбка на лицах детей.

19. Если ты умеешь самый обычный факт подать как открытие и добиться удивления и восторга учащихся, то можешь считать, что половину дела ты уже сделал.

20. Помни: хорошие педагоги живут долго и почти никогда не болеют.

21. Отдай школе все, а, выйдя из стен школы, начни новую жизнь.

22. Постарайся всегда быть здоровой, даже если в это кто-то не поверит.

23. Одевайся так, чтобы никто не сказал тебе вслед: "Вон учительница пошла".

24. Не спи на уроке; дурной пример заразителен.

25. Во время опроса изобрази на лице предельный интерес.

26. Помни: если твой голос становится угрожающе хриплым, значит, ты делаешь что-то не то.

27. Хорошо, если поздним вечером, когда ты вспомнишь своих учеников, лицо твое озарится улыбкой.

ДВАДЦЯТЬ ПРАВИЛ УСПІШНОГО ПЕДАГОГА

Ефективно взаємодіяти з дітьми, реалізувати особистий потенціал, уникнути синдрому професійного вигоряння, життєвих невдач та розчарувань допоможуть «Двадцять правил успішного педагога», апробовані й адаптовані до особливостей діяльності вихователя дошкільного закладу. Зберігайте ці правила і час від часу повертайтеся до них, щоб черпати наснагу для подальшої успішної діяльності.

1. Частіше згадуйте та проговорюйте позитивні відгуки про себе, запишіть їх на аркуші паперу, читайте їх у хвилини невдач, розчарувань і труднощів - вони допоможуть відновити віру в себе, а це - запорука подолання всіх життєвих негараздів.

2. Вправляйтеся у вербальному й візуальному викладі творчих ідей, проговорюйте, записуйте, замальовуйте все, що спадає на думку з проблеми, над якою розмірковуєте. Це відкриє незнані раніше можливості творчої діяльності.

3. Прагніть до співробітництва з колегами, налаштовуйтеся на спільну творчу діяльність. шукайте в досвіді кожного цінне, цікаве, корисне.

4. За жодних особистісних обставин і переживань не знижуйте трудову активність, бо це звужує ваші можливості. Постійно й свідомо формуйте себе як активну, ініціативну особистість.

5. Пам’ятайте: в кожному з нас закладені фізичний, психічний і духовний «реактори», які лише варто запустити, і вони допоможуть злітати над рутиною, підніматимуть на висоту справжньої величі, здобутої працею, наполегливістю, освіченістю та порядністю.

6. Якщо ваше творче натхнення спіткала криза, спробуйте «переключитися»: зустріньтеся з друзями, відверто поговоріть з кимось, послухайте гарну музику, погуляйте на свіжому повітрі, відвідайте церкву, займіться фізичною роботою, впорядкуйте свої речі, виконайте комплекс фізичних вправ тощо, і рішення прийде саме собою, ніби «випливе» з підсвідомості, «осяє».

7. Починайте день з фізичної розминки на свіжому повітрі, в місці, де є хоча б кілька дерев. Це відновить почуття єдності з природою, розуміння скороминущості всіх життєвих негараздів, дасть заряд бадьорості та позитивно налаштує свідомість на весь день.

8. Вчіться бачити себе очима дітей, намагайтеся викликати у них захоплення і бажання бути схожими на вас.

9. Частіше всміхайтеся дітям і дорослим. Усмішка - це свідчення того, що вам приємно спілкуватися, разом творити, працювати.

10. Будуйте спілкування з дітьми не «від себе», а «від них», тоді дитина буде в радіусі вашого педагогічного впливу, що зробить можливою міжособистісну співтворчість.

11. Прагніть, щоб під час взаємодії діти частіше чули від вас схвалення, похвалу, заохочення. Завдяки цьому маленькі партнери зв’язують з вашою особистістю власні позитивні переживання, що підвищує їхню довіру до вас, стимулює бажання спілкуватися з вами.

12. Вислуховуйте кожну дитину до кінця, не перебиваючи. Винагорода за терпіння - мовленнєві перлинки, несподівані злети дитячої думки.

13. Уникайте у взаємодії з вихованцями штампів, стереотипних реакцій на їхню поведінку, формальної оцінки результатів діяльності різних дітей.

14. Прагніть подолати в собі негативні установки щодо деяких дітей, намагайтеся помітити позитивне в кожному і постійно нагадуйте собі це, реагуючи на їхні вчинки.

15. Постійно вдосконалюйте своє мовлення, збагачуйте його новими образними висловами, викорінюйте слова-паразити, діалектизми.

16. Якщо трапилися неприємності, не зациклюйтеся на них, не «прокручуйте» їх в уяві знову й знову. Проаналізуйте ситуацію, зробіть висновки, щоб не повторювати подібних помилок у майбутньому. Якщо не вдається заспокоїтися, влаштуйте собі маленьку радість чи зробіть приємний подарунок: насолодіться спокоєм, розслабтеся, роздивіться навколо, щоб помітити щось таке, чого не помічали раніше. Якщо дозволяють кошти, пройдіться по крамничках і придбайте приємну дрібничку. Перегляньте свій гардероб, укомплектуйте його по-новому, це допоможе відвернути увагу від важких думок, подарує приємні хвилини оновлення. Сходіть до перукарні, в театр, кіно, музей, на виставку тощо.

17. Якщо якийсь «внутрішній голос» постійно нашіптує, що життя важке, праця невдячна, а здоров’я вже не те, щоб щось змінити й подолати, відшукайте у скарбничці пам’яті приємні моменти. Не забувайте, що ваша робота дуже важлива й значуща, бо пов’язана з великою місією — формування Людини. Якщо до професійного розчаруван­ня призвів конфлікт з кимось із батьків вихованців, не переносьте цю образу на малюка, пам’ятайте, що він ні в чому не винний.

18. Сильна людина, справжній Педагог на все, що відбувається, реагує мудро, сприймаючи подію як сигнал до усвідомленої адекватної реакції, а не привід впадати у відчай. Тож важливо поставити перед собою дві основні мети: стати сильним духом і навчитися бути щасливим. Людина, що дотримується таких поглядів, позбувається не­приємних думок, не очікуючи, поки вони самі полишать її. Але не тікає від страху, подекуди може й надуманого, а намагається зрозуміти, чого можна очікувати за найгіршого варіанту плину подій. Це буває дуже неприємно, зате допомагає позбутися тривоги, викликаної невизначеністю, підсвідомим страхом.

19. Шукаючи вихід з будь-якої скрутної ситуації, не втрачайте свою гідність і не принижуйте чужу.

20. Вдумливо читайте і беріть на озброєння те, що співзвучне вашим відчуттям, думкам, принципам. Не зупиняйтеся у своєму розвитку ні на хвилину, бо за зупинкою чатує регрес в особистісному розвитку й професійній діяльності.

Матеріали використані із журналу "Дошкільне виховання"№ 11 за 2012 рік

====================================================================

Як похвалити учня?

Похвала - дуже дієвий і тонкий педагогічний інструмент. Молоді вчителі не завжди знають, як правильно і ефективно похвалити учня. Сподіваємося, що їм допоможуть 10 золотих правил учительській похвали, познайомитися з якими можна в нашому матеріалі.

Цінність учительської похвали Почнемо з того, що хвалити учня потрібно обов'язково! Чому? Щоб оцінити старання школяра, підтримати його, підвищити самооцінку і посилити мотивацію до вивчення предмета. Схвалення вчителя здатне творити чудеса! Вода, що потрапила на в'яне квітка, діє так само, як і добре вчительське слово на дитину, яка потребує його підтримки та уваги.

«Якщо ви не знаєте, за що похвалити дитину, придумайте це!»

Такою нехитрою рекомендацією психіатра і психотерапевта В. Леві повинен озброїтися кожен педагог.

Як правильно похвалити учня? Пропонуємо разом розібратися в цьому питанні.

Цінність учительської похвали Почнемо з того, що хвалити учня потрібно обов'язково! Чому? Щоб оцінити старання школяра, підтримати його, підвищити самооцінку і посилити мотивацію до вивчення предмета. Схвалення вчителя здатне творити чудеса! Вода, що потрапила на в'яне квітка, діє так само, як і добре вчительське слово на дитину, яка потребує його підтримки та уваги.

Головнафункція похвали

передати щиру віру педагога в можливості свого учня. А адже кожен школяр потребує позитивній оцінці і схваленні своєї діяльності і досягнень. Тільки так можна переконати дитину вчитися, і вчитися із задоволенням. Завдання вчителя - постійно знаходити хороші приводи для словесного заохочення своїх вихованців.

Золоті правила учительській похвали.Як похвалити учня на уроці і не надати йому тим самим «ведмежу послугу»?

Для цього педагогу важливо дотримуватися таких правил:

1. Хваліть за старанність!
Хвалити учня потрібно за ті зусилля і старання, які він доклав при виконанні завдання або доручення, а не за гарні здібності та інтелект, дані йому природою. Наприклад, похвалити учня на уроці російської мови за відмінний диктант можна так: «Молодець! Ти багато читаєш, старанно підготувався до роботи, повторив всі правила! »Не зовсім вірно в цьому випадку говорити:« Ти не допустив в диктанті жодної помилки! У тебе вроджена грамотність! »А на уроці англійської мови хорошою мотивацією стане похвала англійською.

2. Хваліть дії, а не особистість!

У похвалі дуже важливо висловити схвалення діям і досягненням учня, а не оцінити його особистість. В іншому випадку у школяра може сформуватися необ'єктивно завищена самооцінка і зарозумілість. А це, як кажуть, тема для окремої статті.

3. Чітко позначайте, за що хвалите!

Важливо, щоб школяр розумів, за що конкретно його похвалили, що саме йому вдалося зробити добре. Загальна похвала має невисоку ефективність, викликає сумніви в її щирості. Наприклад, при бажанні похвалити учня на уроці малювання можна звернути увагу на деталі малюнка: «Яку гарну вазу з фруктами тебе вдалося зобразити!». При цьому рекомендується уникати загальних фраз: «Ти розумниця! Справжній художник! »Якщо це доречно, намагайтеся підкреслити складність завдання, успішно виконаної учнем.

4. Хваліть в міру і по справі!

Учительська похвала повинна бути щирою, заслуженої, помірною і обгрунтованою, щоб не викликати заздрість з боку інших учнів. Безмірна похвала втрачає будь-яку цінність і сенс, привчає дитину до дешевого успіху. Школяр, якого хвалять за кожну дрібницю, підсвідомо очікує схвалення практично кожного свого дії. А коли не отримує його, щиро дивується. До того ж похвала без міри - прямий шлях до зазнайству, причина виникнення ліні і байдужості до інших предметів.

5. Хваліть не тільки «любимчиків»!

У кожному класі не обходиться без неформальній ієрархії, на підставі якої вважається, що одні учні гідні похвали більшою мірою, ніж інші. Як же хвалити своїх вихованців, які не користуються популярністю у однокласників? Наполеглива похвала на їхню адресу може тільки погіршити до них ставлення класу. Важливо таких учнів обгрунтовано підтримувати, звертати увагу на їх успіхи в навчальній і позаурочній діяльності. Для похвали своїх «улюбленців» педагогу бажано вибирати найбільш підходящий для цього момент.

6. Зупиняйтеся на хорошому!

Як легко за допомогою словесного схвалення педагогу вдається підвищити самооцінку учня! Але всього одне зайве пропозиція здатна все зруйнувати. Наприклад, якщо вчитель захотів похвалити школяра на уроці математики за цікаве рішення одного завдання, він не повинен вказувати на те, що інша частина роботи йому не вдалася. Невдалий приклад похвали: «Молодець! Ти вирішив цю задачу незвичайним способом! А на решту приклади навіть дивитися не хочеться! »У даному контексті останнє речення не повинно було прозвучати з вуст педагога.
Учительська похвала не повинна містити докорів, умов і уточнень, її потрібно закінчити на хорошій ноті. Похваливши учня, не варто через деякий час переконувати його в значущості цього особистого досягнення. До речі, не менш важливо вчити батьків правильно хвалити своїх дітей.

7. Не протиставляйте одного учня всьому класу!

Не можна хвалити одного учня, якщо його не підтримує група. Навіть якщо він вчинив правильно. Наприклад, як похвалити учня на уроці хімії, якщо він один виконав домашнє завдання? Краще всього зробити це наодинці з дитиною. Адже похвала перед усім класом (хоч і цілком заслужена) в цьому випадку здатна породити в однокласників не так заздрість, скільки агресію. А адже цей учень ні в чому не винен!

8. Хваліть без порівнянь!

Важливо, щоб вчительська похвала була безумовною, не містила порівнянь. Не порівнюйте успіхи, результати та особистісні якості учня з досягненнями однолітків. Не кажіть, що Федір молодець, тому що він впорався із завданням краще, ніж його однокласник Іван чи Микола.

9. Підкріплюйте похвалу!\

Похвала, підкріплена схвалюючими невербальними компонентами (усмішкою, мімікою, відкритими жестами) володіє більшою силою і ефективністю.

10. Запасіться «Я-посланнями»!

Більш дієвою є та похвала, при вираженні якої вчитель використовує «Я-послання». Наприклад, похвалити учня на уроці літератури можна так: «Я дуже рада, що тобі вдалося вивчити і виразно розповісти цей непростий вірш». Така похвала сприяє зближенню вчителя та його вихованців.

Приклад
 • Ти зараз на правильному шляху.
 • Пречудово!
 • У тебе це вийшло!
 • Правильно!
 • Це добре!
 • Супер!
 • Я пишаюся тим, як ти працював (ла).
 • Ти робиш це дуже добре.
 • Це набагато краще.
 • Гарна робота!
 • Я щаслива (в) бачити цю роботу.
 • Ти робиш гарну роботу.
 • Ти близький (ка) до істини!
 • Мої вітання!
 • Це те, що треба!
 • Я знала (в), що ти зможеш це зробити.
 • Зараз ти це зрозумів (ла).
 • Нарешті!
 • Ти швидко вчишся.
 • Працюючи так само, ти досягнеш багато чого.
 • Я не зуміла (в) б зробити краще.
 • Це правильний шлях.
 • З кожним днем у тебе виходить краще.
 • Це спосіб!
 • Ти нічого не прогаяв (ла)!
 • Так тримати!
 • Надзвичайно!
 • Прекрасно!
 • Це найкраще!
 • Остаточно!
 • Сенсаційно!
 • Тепер нічого тебе не зупинить.
 • Це була першокласна робота. Чудово!
 • Твій мозок попрацював на славу.
 • Відмінно!
 • Це видатний винахід.
 • Фантастика!
 • Здорово!
 • Це чудова робота.
 • Ти робиш це красиво!
 • Як ти багато зробив (ла)! Розумник (ця)!
 • Ти дійсно це покращив (ла).
 • Прегарно!
 • Вітаю! Ще краще!
 • Ти правий (ва)!
 • Тримати так!
 • Ти зробив (ла) це вчасно.
 • Мені подобається хід твоїх думок.
 • Я пишаюся тобою.
 • Дуже приємно вчити таких розумних дітей.
 • Велика тобі подяка.
 • Я нічого не бачила (в) кращого.
 • Твоя робота принесла мені багато радості
 • Молодчина!
 • Ол-райт — повний порядок!
 • Серйозний порив!
 • Ось цього я ще не бачила (в).
 • Ти неперевершений (на) сьогодні.
 • Це вже успіх!
 • Це твоя перемога.
 • Тепер ти відчуваєш свої можливості.
 • Ти справжній (я) майстер (иня).
 • Щиросердно рада (рад) за тебе.
 • Не можу виразити своє захоплення.
 • Грандіозно!
 • Я вірю в тебе, у тебе завжди виходитиме не гірше.
 • Я в захвоті!
 • Ти досягнеш успіху!
 • Це просто чудо!

Є поширена думка, що похвала - це «сюсюкання», яке балує і псує дітей. Однак ще відомий фізіолог Павлов та його учні, що проводили експерименти на тваринах, показали необхідність заохочення для кращого розуміння того, які вчинки є прийнятними, а які - ні.

Психологічні дослідження дошкільнят та молодших школярів продемонстрували, що діти цих вікових категорій у своїх вчинках більшою мірою орієнтуються на реакцію дорослих, а не на власні уявлення про моральні норми та цінності. Тому, якщо розглядати похвалу з точки зору користі для виховання, її можна вважати потужною зброєю педагогічного впливу ближньої та середньої дальності.
Почувши добрі слова на свою адресу, дитина в наступний раз спробує вчинити так само, щоб отримати заохочення. Таким чином, у його світогляді формується система координат: що таке добре і що таке погано.
Похвала є одним із способів вираження батьківської любові та прийняття. Дитина бачить, що її цінують і поважають, і це надає їй впевненість, підвищує самооцінку. Ось чому важливо хвалити не тільки за результат, але і за намір, бажання щось зробити. Отримавши такий стимул, дитина обов'язково досягне успіху.

Мовчання - знак згоди

Деякі батьки сприймають добрі вчинки і досягнення дитини як належне, реагуючи на них мовчазним схваленням. Зате погана поведінка викликає в них бурхливу реакцію. Такі дорослі вимогливі, дуже відповідальні і вважають свою любов до дитини чимось буденним, закономірним, що не потребує підтвердження.
Багато дітей в таких умовах виховання виростають серйозними, цілеспрямованими і не чекають милості ні від природи, ні від оточуючих людей. У той же час, вони не дозволяють собі без особливих причин отримувати задоволення від життя, радіти спілкуванню з близькими, свого відображення в дзеркалі. Всі позитивні емоції виявляються як ніби заблокованими. Цілком можливо, що чеховську «Людини у футлярі» просто недохвалили в дитинстві.
Діти активні, рухливі, темпераментні зазвичай відповідають на подібний педагогічний вплив протестом. Помічаючи, що увагу дорослого можна заслужити тільки поганою поведінкою, вони вигадують самі неймовірні витівки, дуріють і кривляються, не реагуючи на зауваження батьків.

Якщо ви помічаєте, що через особливості свого характеру, постійних проблем і шаленого ритму життя не знайшли в собі сили, щоб зайвий раз посміхнутися дитині і підбадьорити її, спробуйте змінити свій стиль виховання за допомогою простих порад.

1 Частіше уявляйте себе на місці дитини і згадуйте себе в її віці. Хотіли ви, щоб вас в подібній ситуації похвалили? Чи було образливо, коли батьки ігнорували ваші успіхи?
2 Не бійтеся самі хвалити себе кожен раз, коли ви змогли висловити свою любов до дитини і схвалення її вчинків. Саме в цей момент ви справедливий і мудрий батько, а не тоді, коли лаєте своє чадо. Однією похвалою ви зможете запобігти низку проступків, викликаних поганим настроєм дитини або її невпевненістю в собі.
3 Супроводжуйте ваші слова ласкавими дотиками до дитини, обіймами, поцілунками.
4 Намагайтеся отримувати радість від теплих слів, сказаних іншим.

Великі заслуги

Більшість зарубіжних і вітчизняних психологів сходяться на думці, що хвалити (втім, як і засуджувати) потрібно не саму дитину, а її вчинки. Взявши це правило на озброєння, деякі батьки вважають за краще не порушувати його ні за яких умов. У результаті дитину хвалять за хороші оцінки або вимитий посуд, і у неї складається стійке враження, що любов батьків потрібно заслужити. Не чуючи ніколи ні від тата, ні від мами «Ти розумний, гарний, добрий», дитині важко сформувати адекватне уявлення про себе. Не маючи постійної точки відліку у вигляді усвідомлення своєї унікальності для батьків, маляті доводиться орієнтуватися на ситуативні оцінки дорослих. Такі діти дуже схильні до чужого впливу, сприйнятливі до думки інших. Звідси виникають підвищена тривожність, невпевненість в собі і страх втратити батьківську любов після отриманої двійки. Тому не варто уникати похвали особистих якостей дитини. Нехай слова схвалення будуть сказані просто так, незалежно від її поведінки.

Якщо ви вважаєте, що похвала має бути заслуженою, постарайтеся знайти непрямі приводи для неї:

1 Хваліте не за окремі оцінки, а за старанне виконання уроків або активну роботу в класі. Дитині важливо усвідомлювати, що ви цінуєте його заслуги, а не щедрість вчителя.
2 Підкреслюйте значимість для вас і для дитини окремих подій його життя, наприклад: «Тепер ти в нас другокласник - зовсім дорослий і самостійний хлопчик!»
3 Не акцентуйте увагу дитини на негативному результаті, якщо у вчинку були добрі наміри. Хваліть за бажання щось зробити, цікаві ідеї і допитливість.

Похвала без кордонів

Хіба буває занадто багато любові, ласки і визнання? І чи можуть вони зіпсувати дітей? Постійно чуючи навколо себе захоплені вигуки, малюк мимоволі звикає до цього і відчуває жорстоке розчарування, стикаючись з більш тверезою оцінкою чужих людей. Якщо похвала виявляється у формі протиставлення іншим дітям, у дитини формуються
такі риси характеру, як егоцентризм, снобізм, демонстративність. Він намагається все робити напоказ, очікуючи все нових і нових дифірамбів на свою адресу.
Але трапляється й зворотне: потопаючи в атмосфері обожнювання, діти перестають реагувати на похвалу, відмахуючись від люблячих родичів, як від улесливої прислуги, і намагаються все робити навпаки, щоб досадити батькам і не чути обридлих захоплень.

Щоб не опинитися в подібній ситуації, зверніть увагу на ті випадки, в яких не слід хвалити дитину.

1 Коли вона щось не встигла або не змогла доробити, і похвала служить лише способом перемикання дитини на інше заняття: «Ну, молодець, молодець, досить уже!» Якщо у вихованні малюків такий педагогічний прийом виправданий, то школярам він прищепить безвідповідальність.
2 Коли ви хочете потішити, щоб досягти якоїсь своєї мети. Нещирість породжує недовіру. Іншим разом дитина вам не повірить.
3 Коли прагнете заспокоїти дитину і протиставляєте її кривднику. Це лише посилить конфлікт між дітьми.
4 Коли ви хвалите школяра за те, за що недавно лаяли за інших обставин.

Розумна вчительська і батьківська похвала пов'язана з розумними очікуваннями, і більшості учнів вдасться їх виправдати. Вчителю важливо пам'ятати, що найцінніша і ефективна похвала для школяра - заслужена і помірна. Шукайте привід похвалити своїх вихованців, і ви обов'язково його знайдете!

ДЕСЯТЬ «ЗОЛОТИХ ПРАВИЛ» ВИХОВАННЯ ЩАСЛИВИХ ДІТЕЙ

Десять «золотих правил» виховання щасливих дітей

Правило 1. Не марнуйте часу дитини. У ранньому дитинстві мозок найкраще сприймає нове, накопичує знання. Пізніше їх засвоїти набагато важче.

Правило 2. Формуйте самоповагу. Необхідно розвивати в дитини такі здібності, прищеплювати такі навички, котрі б вирізняли її з-поміж інших, викликали б повагу ровесників і дорослих. Діти мають знати, що успіх, майбутній добробут залежить від них самих. І ще: у кожної дитини має бути хороший друг. Батьки спрямовують цю дружбу і зміцнюють її.

Правило 3. Навчіть дитину спілкуватися. Є шість умов, за яких у дитини виробляються корисні навички: щира любов до батьків ( дає відчуття захищеності); приязне ставлення до навколишніх ( не лише до близьких та рідних); зовнішня привабливість ( одяг, манери); можливість спостерігати правильне спілкування ( поведінка батьків, учителів, ровесників); висока самооцінка, а звідси – впевненість у собі; середній ( як мінімум) запас слів; вміння підтримувати розмову.

Правило 4. Пильнуйте, щоб дитина не стала теле або комп’ютереманом. Бо ці види діяльності гальмують в дітей розвиток лівої півкулі головного мозку. А нею визначається розвиток мови. Отже з часом у дитини можуть виникнути проблеми у спілкуванні.

Правило 5. Виховуйте відповідальність, порядність. Не лише повсякчас пояснюйте «що таке добре, а що – погано», а й закріплюйте гарні навички, карайте за негідні вчинки. Прикладом повинні бути ви самі.

Правило 6. Навчіть дитину шанувати сім’ю Щоб виростити ніжних і люблячих дітей, оточіть їх піклуванням, ласкою з перших днів життя. Діти мають бачити, що йдучи на роботу чи повертаючись додому, тато – мама цілуються – це сімейний ритуал.

Правило 7. Живіть у хорошому оточенні. Друзі, яких виберуть собі ваші діти, впливатимуть на їхні моральні орієнтири, поведінку. Якщо ви живете на соціально – психологічному смітнику, дітям важко бути вийти з нього, розповсюджуючи пахощі троянд.

Правило 8. Будьте вимогливими. Але не будьте тиранами. Розумними і слухняними діти стають не відразу, на це треба витратити роки.

Правило 9. Привчайте дитину до праці. Але без примусу. Подбайте, щоб вони набули трудових навичок, подбайте, щоб їхнє життя було заповнене цікавими і корисними справами.

Десять «золотих правил» виховання щасливих дітей

Правило 10. Не робіть за дітей те, що вони можуть зробити самі. Нехай все перепробують, нехай навчаться на власних помилках.

Як можна допомогти дитині добре поводитись?
Більшість батьків замислюються, чи правильно вони себе поводять з дитиною. Звичайно, немає ідеальних батьків. Усі вони мають труднощі й іноді не впевнені, чи добре виховують своїх дітей. Однією з проблем, що найбільше непокоїть батьків, є питання поведінки: що треба зробити аби діти поводилися добре? Скористайтеся нашими порадами.

Подавайте дітям приклад хорошої поведінки
Діти вчаться, наслідуючи поведінку дорослих. Ваша поведінка - приклад для наслідування.

Змінюйте оточення, а не дитину
Краще тримати цінні, крихкі та небезпечні предмети у недоступних для дітей місцях, аніж потім карати дітей за їхню природну цікавість.

Висловлюйте свої бажання позитивно
Кажіть дітям, чого Ви від них очікуєте, замість того, чого НЕ бажаєте.

Висувайте реальні вимоги
Запитуйте себе, чи відповідають Ваші вимоги віку дитини, ситуації, в якій вона опинилася. Ви маєте бути більш терпимими до маленьких та хворих дітей.

Не надавайте надто великого значення заохоченням і покаранням
В міру дорослішання дитини покарання і заохочення стають все менш результативними. Пояснюйте причину, яка впливає на Ваше рішення. Прагніть до компромісу у спілкуванні зі старшими дітьми, а з меншими - використовуйте тактику переключення уваги.

Обирайте виховання без побиття та крику
На початку це може здаватися результативним, однак незабаром виявиться: щоразу Ви змушені бити все з більшою силою, щоб досягти бажаного результату. Крик або постійні докори є також шкідливими та можуть призвести до тривалих проблем емоційного характеру.

Покарання не допомагають дитині виробити навички самоконтролю і поваги до інших.

Факти, що можуть Вас здивувати...

Діти часто не розуміють, чому їх покарано
Дослідження доводять, що вимоги дорослих часто видаються дітям незрозумілими. Пам'ятайте, коли дитина дістала ляпас, вона стає надто сердитою, знервованою та збудженою, тому не може зрозуміти, за що і чому її покарано.

Допомагайте дітям вести себе краще, даючи їм вибір.
сперечайтеся з дітьми про справи, які не мають великого значення. Дозволяйте їм зробити вибір: нехай вони самі вирішують, у що одягатися чи що їсти.

Це попередить прояви образи та непокори з боку дитини. Вона не дорікатиме, що Ви її постійно контролюєте.

Діти мають право на позитивне ставлення до себе
Уряд України зобов’язався дотримуватись принципів Конвенції Організації Об’єднаних Націй з прав дитини. В ній виголошено, що діти мають права, одним з яких є право на захист від будь-яких форм фізичного і психічного насильства та навмисного приниження.

Десять кроків, щоб стати кращими батьками

1. Любов є найважливішою потребою усіх дітей і однією з основних передумов позитивної поведінки дитини. Батьківська любов допомагає дитині формувати впевненість у собі, викликає почуття власної гідності.

2. Прислуховуйтесь до того, що говорить Ваша дитина. Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває.

3. Всі взаємостосунки, в тому числі й ті, що будуються на любові й довірі, потребують певних обмежень. Батьки самі мають визначити ці обмеження для дітей. Пам’ятайте, що порушення дітьми будь-яких обмежень є для них природним процесом пізнання, і не варто це розцінювати як прояв неслухняності. Діти почуваються більш безпечно, коли батьки також дотримуються визначених ними обмежень.

4. Сміх допомагає розрядити напружену ситуацію. Часом батьки бувають занадто серйозними. Це заважає їм сповна відчути радість батьківства. Вмійте побачити веселі моменти й дозволяйте собі сміх при кожній нагоді.

5. Намагайтесь побачити світ очима Вашої дитини і зрозуміти її почуття. Пригадайте, як Ви почувалися. Коли були дитиною, і яким незрозумілим здавався Вам світ дорослих, коли в Вами чинили несправедливо.

6. Хваліть і заохочуйте дитину. Сподівайтеся, що дитина поводитиметься добре, й заохочуйте докладати зусиль для цього. Хваліть її за хорошу поведінку.

7. Поважайте свою дитину так, як поважали б дорослого. Дозвольте дитині брати участь у прийнятті рішень, особливо тих, що стосуються її. Прислухайтеся до думки дитини. Якщо Ви змушені сказати дитині щось неприємне, подумайте, яким чином Ви сказали б це дорослому. Вибачайтеся, якщо вчинили неправильно по відношенню до дитини.

8. Плануйте розпорядок дня дитини. Малі діти почуватимуться більш безпечно, якщо дотримуватимуться чіткого розпорядку дня.

9. У кожній сім’ї є свої правила. Будьте послідовними і їх дотриманні, про намагайтеся виявляти певну гнучкість щодо дотримання цих правил маленькими дітьми. Діти можуть бути введені в оману, якщо одного дня правило виконується, а іншого – відміняється.

10. Не забувайте про власні потреби! Коли батьківство починає надто нагадувати важку працю, і ви відчуваєте, що Вам бракує терпіння, приділіть трохи часу лише собі. Робіть те, що приносить Вам задоволення. Якщо Ви розумієте, що втрачаєте контроль над собою і можете накричати на дитину, образити, принизити чи вдарити її, залиште дитину на кілька хвилин, порахуйте до десяти і заспокойтеся.

Кол-во просмотров: 714

Комментарии